„Kobiety kreatywnie w Centrum” – literacki akcent

W ramach marcowych wydarzeń z cyklu „Kobiety kreatywnie w Centrum” odbędzie się spotkanie autorskie. Już 7 marca, o g. 18:00 w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy pojawi się pisarka, scenarzystka i dramaturg Ula Ryciak.

Głód przygody i ekscytującego życia? Potrzeba udowodnienia światu zdominowanemu przez mężczyzn, że mogą dokonać niemożliwego? Bezkompromisowa walka o swoje marzenia? Co sprawiało, że Polki porzucały spokojne życie i jechały tam, gdzie nikogo jeszcze nie było? O tym pisze autorka, która zagości w Choroszczy w książce pt. „Poławiaczki Pereł. Pierwsze Polki na krańcach świata”. Zaś w książce zatytułowanej „Niemoralna Kalina” w sposób dyskretny obnaża światu tajemnice z życia nikogo innego, jak uwodzicielki, gwiazdy wyklętej – Kaliny Jędrusik. Wokół jej osoby krążą legendy. Ile z nich wymyślili inni, a za ile odpowiada ona sama? Które są prawdziwe, a które to wyłącznie gwiazdorska kreacja? O tym więcej pisze właśnie Ula Ryciak, która w swojej twórczości skupia się na kobiecych, życiowych, a przede wszystkim – prawdziwych historiach.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie pełne kobiecości, aury autentycznych, smutnych i radosnych historii z życia wziętych – historii ludzi, których choć nie poznaliśmy namacalnie – znamy z opowieści, prasy, czy dużego ekranu.

 


Ula Ryciak ukończyła Wydział Wiedzy o Teatrze na Akademii Teatralnej w Warszawie, Centrum Studiów Latynoamerykańskich na Uniwersytecie Warszawskim oraz Wydział Scenariuszowy w Warszawskiej Szkole Filmowej. Studiowała także hunę u mistrzów hawajskich oraz tantrę w Indiach. Opublikowała kilkadziesiąt artykułów ze swoich podróży po świecie, między innymi w „Gazecie Wyborczej”. W 2004 r. ukazał się jej Clitoris erectus – dziennik podróży po Ameryce Łacińskiej. W 2006 r. Urszula Ryciak wydała powieść Taniec ptaka, a w 2015 r. biografię Agnieszki Osieckiej Potargana w miłości.  Jest laureatką nagrody Gryfia za książkę Nela i Artur – koncert intymny Rubinsteinów (2018) oraz Nagrody Magellana za najlepszą książkę podróżniczą roku 2021 Poławiaczki pereł. Pierwsze Polki na krańcach świata (2020). W roku 2021 w Wydawnictwie Literackim ukazała się biografia Kaliny Jędrusik pt. Niemoralna. Kalina, zaś w roku 2023 biografia ikony polskiej fotografii XX wieku pt. Światłoczuła. Kadry z życia Zofii Chomętowskiej.