Działalność

Miejska Biblioteka Publiczna obok podstawowej działalności tj. gromadzenia,opracowywania, udostępniania zbiorów i udzielania informacji, zajmuje się upowszechnianiem książki i czytelnictwa w środowisku, głównie wśród dzieci i młodzieży. Jest to grupa użytkowników otoczona szczególną troską, gdyż kontakty z biblioteką w najmłodszych latach zapewniają zainteresowania książką w wieku dorosłym. Podejmujemy również ścisłą współpracę z Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy z którym jesteśmy połączeni statutowo.

Biblioteka organizuje :

Spotkania autorskie oraz Dyskusyjny Klub Książki

Biblioteka organizuje spotkania autorskie. Przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Choroszczy działa również Dyskusyjny Klub Książki. W 2019 roku gościliśmy m.in. Jowitę Trzaskę, Krystynę Bezubik, Annę Nejman oraz Katarzynę Drogę.

DKK działający przy naszej bibliotece w 2019 roku obchodził 10 rocznicę swojego istnienia.

 

Jubileusze

W 2019 roku Miejska Biblioteka Publiczna obchodziła 70-lecie istnienia. Działa ona bowiem już od 1949 roku. Z tej okazji odbyło się uroczyste spotkanie połączone z kolejną edycją Narodowego Czytania oraz otwarcie wystawy dokumentów życia społecznego działań Biblioteki, autorstwa Mieczysława Ciołko.

 

Imprezy okolicznościowe

Biblioteka organizuje m.in takie imprezy jak “Noc Bibliotek”, “Narodowe Czytanie”, zabawy choinkowe w Filiach , współpracuje ze Szkołą Podstawową, Przedszkolem Samorządowym, jak również z Książnicą Podlaską im. Łukasza Górnickiego i Muzeum Wnętrz Pałacowych.

Zajęcia biblioteczne

W każdy wtorek w Oddziale dla Dzieci odbywają się kreatywne zajęcia biblioteczne “Biblioteka Młodego Człowieka” dla dzieci w wieku od 4 do 7 lat.

Są to cotygodniowe zajęcia biblioteczne dedykowane najmłodszym dzieciom – zachęcają dzieci do rozwijania zdolności plastycznych, manualnych, inspirują do kreatywnego wykorzystania materiałów codziennego użytku, różnych technik plastycznych – w tworzeniu własnych niepowtarzalnych dzieł. Dzieci mają okazję rozszerzyć swoją wyobraźnię na przeróżne sposoby, pobudzić potrzeby czytania oraz przyjemnie i twórczo spędzić czas wolny po przedszkolu/szkole. Tematy zajęć to m.in.„bajki-czytajki”, zajęcia plastyczne i artystyczne, zapoznanie z robotem Photon, zajęcia tematyczne, tworzenie własnych form przestrzennych i wiele innych.

Zajęcia prowadzą naprzemiennie – Paulina Krysiewicz oraz Olga Szutkiewicz-Gola.

 

Lekcje biblioteczne dla grup przedszkolnych i szkolnych

Systematycznie zapraszamy grupy przedszkolne i szkolne na lekcje biblioteczne, które mają na celu zaznajomienie z pracą w bibliotece oraz jej funkcjonowaniem jak i promocji czytelnictwa wśród najmłodszych odbiorców.

Konkursy

Co roku w Bibliotece odbywa się wiele konkursów dla różnych grup wiekowych, m.in : Lubię Czytać, Konkurs na ozdobę Wielkanocną, Konkurs na kartkę bożonarodzeniową. Przeprowadzamy również wstępne eliminacje do konkursów powiatowych, często prace naszych uczestników są wysoko oceniane.