Biblioteka dla Ukrainy

O terapeutycznej mocy książek wiedzieli już starożytni, nie bez powodu twierdząc, że czytanie jest „lekarstwem dla duszy”. W związku z sytuacją ukraińskich rodzin, przebywających w naszym kraju, a także na terenie naszej gminy, Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy, Biblioteka w Choroszczy oraz Gmina Choroszcz zapraszają do zbiórki książek, które utworzą biblioteczkę malucha dedykowaną ukraińskim dzieciom.

To zwłaszcza ci najmłodsi potrzebują teraz naszego wsparcia i uważności. Potrzebują też aktywności, która pozwoli im choć na chwilę zapomnieć o tęsknocie za bliskimi i miejscami, które były dla nich całym światem. Wychodząc naprzeciw ich potrzebom, a także potrzebom osób, które pragną zagospodarować im czas wolny, zapraszamy do wsparcia akcji „Podaruj książkę, podaruj uśmiech”.

Mamy nadzieję, że dzięki wspólnej solidarności, w lokalnej bibliotece – Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz Bibliotece w Klepaczach, uda się nam zgromadzić księgozbiór w języku ukraińskim, a rodzinom zakwaterowanym na terenie naszej gminy, udostępnić wartościowe materiały i pomoce pozwalające na rozwój ich pociech.

Wszystkim zainteresowanych pomocą zachęcamy do uprzedniego kontaktu z M-GCKiS w Choroszczy. Chętnie przekażemy linki do stron i wydawnictw zajmujących się ich dystrybucją. Dodatkowo, na stronach internetowych organizatorów, na bieżąco będziemy starali się zamieszczać linki do stron, gdzie znaleźć można bezpłatne materiały w wersji online lub do pobrania oraz webinary wspierające nauczycieli i animatorów w pracy z dziećmi z Ukrainy.

Miejsce zbiórki: M-GCKiS w Choroszczy, ul. H. Sienkiewicza 29.
Kontakt: kultura@choroszcz.pl, tel. 85 719 14 31, 725 357 788
Termin: od 1 do 29 kwietnia 2022 roku

Zachęcamy: podaruj książkę, podaruj uśmiech!


Strona https://bibliotekidlaukrainy.org.pl/ wspiera biblioteki, które pomagają osobom przybyłym do Polski po inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę stać się częścią lokalnych społeczności. Gromadzi wiedzę, dzięki której biblioteki mogą sprawniej prowadzić działania informacyjne, edukacyjne i kulturalne skierowane do osób potrzebujących i osób je wspierających, a także działania integrujące lokalne społeczności.

Stronę prowadzi Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek i programu Sektor 3.0.

Zachęcamy do korzystania z materiałów, dodatkowo:

Możliwość zakupu książek dwujęzycznych – Wydawnictwo NATULI:
https://natuli.pl/pl/collection/OBRAZKOWE-%D0%B6%D0%B8%D0%B2%D0%BE%D0%BF%D0%B8%D1%81%D0%BD%D0%B8%D0%B9/8/1/phot

Wydawnictwo Dwie Siostry zachęca do pobierania kreatywnych materiałów do prac plastycznych i aktywnościowych:
https://wydawnictwodwiesiostry.pl/materialy-edukacyjne/dla-dzieci-i-rodzicow/materialy-w-jezyku-ukrainskim

Wydawnictwo Warawooka – oferuje za darmo książki w języku ukraińskim dla dzieci w różnym wieku (3+, 6+, 9+) – http://www.barabooka.com.ua/yak-dopomagati-dityam-u-zamknenomu-prostori/?fbclid=IwAR3s2aDsPNu0t5rVUsq2KST6MmtojkyhLm9lIvbEY19lYFwzp-qXLFLXO7M

Swoją książkę “Afryka Kazika” udostępnił bezpłatnie w języku ukraińskim autor Łukasz Wierzbicki. Informacje o publikacji są dostępne na stronie: https://lukaszwierzbicki.pl/ak-ukraina/, a książkę można pobrać tutaj:https://lukaszwierzbicki.pl/wp-content/uploads/2021/05/Afryka-Kazika-Ukraina.pdf

Wydawnictwo Story House Egmont udostępniło wersję elektroniczną znanego komiksu “Kajko i Kokosz” . Można ją znaleźć na stronie: https://wydawnictwoegmont.pl/kajko-i-kokosz-pdf.html

Powitalna książka-prezent zatytułowana “Na dobry początek” dla dzieci i rodziców z Ukrainy przygotowana przez Unię Metropolii Polskich, w formacie pdf: https://flipbook.apps.gwo.pl/display/2991?fbclid=IwAR0dky7OwZ18BBwb50_WpwX_pvjjgPqEj-1HVstKjzCKf7ls5PnSJKMfuV4