Co przeczytać… w ferie – propozycje biblioteki M-GCKiS
Czytanie książek to nie tylko przyjemność, lecz także podróż w świat wartości i niekończących się możliwości. Właśnie dlatego biblioteka M-GCKiS w Choroszczy zaprasza wszystkich na wspólną książkową przygodę podczas ferii zimowych, które są doskonałą okazją do odkrywania literatury, która inspiruje, bawi i jednocześnie kształtuje wartości, polecamy więc wybrane tytuły książek, które nie tylko dostarczą rozrywki, ale także przekazują wartościowe przesłania.
Propozycje dla dzieci i młodzieży oraz do wspólnego, rodzinnego czytania
Seria „Jano i Wito” aut. W. Wołoszyn
To proste w w odbiorze i bardzo angażujące książki dla najmłodszych czytelników – doskonałe do rodzinnej lektury!
Seria „MALI WIELCY”
To m.in. historia znanej na całej świecie: Marylin Monroe czy Fridy Kahlo (aut. M.I.Sanchez Vegara), które zapisały się w dziejach świata, a każda z nich kiedyś była dzieckiem z marzeniami. Te wyjątkowe książki zainspirują z pewnością każde dziecko, bez względu na wiek! Niezwykłe historie, opowiedziane przystępnym językiem, pozwalają maluchom utożsamiać się z wielkimi postaciami i czerpać z nich wzorce, takie jak: pasja, wytrwałość i odwaga w dążeniu do celu. Na końcu każdej książki znajduje się biografia z datami, faktami, ciekawostkami i autentycznymi zdjęciami bohatera opowieści, co dodaje wartości edukacyjnej.
D.O.M.E.K (aut. A. Machowiak i D. Miezieliński) to niecodzienna książka dedykowana dzieciom i młodzieży która zawiera dowcipne, soczyście kolorowe rysunki i zwięzłe, przystępne opisy prezentujące 35 niezwykłych domów stworzonych przez najwybitniejszych architektów świata. Brzmi ciekawie prawda? Nie mniej ciekawa jest książka pt. S.Z.T.U.K.A (aut. S. Cichocki) opowiadająca o sztuce, w której autor – Sebastian Cichocki pokazuje, że sztuka może być niesamowitą przygodą, a artysta – czarodziejem, który przemienia rzeczywistość.
Podczas ferii warto również porozmawiać z najmłodszymi o wartościach.. Można się przy tym wspomóc oczywiście książką! A polecamy do tego: 12 ważnych opowieści. Polscy autorzy o wartościach (wyd.zbiorowe). Jest to zbiór opowiadań poświęcony wartościom, takim jak: miłość, odpowiedzialność, uczciwość, szczęście, samodyscyplina, piękno, sprawiedliwość, przyjaźń, odwaga, dobroć, szacunek, mądrość. Ta książka to doskonała pomoc dla rodziców, nauczycieli, którzy na co dzień spotykają się z mnóstwem pytań swoich podopiecznych.
„Syreni zew” (aut. A. Cotter) – dedykowana czytelnikom od 8rż., podczas lektury zabiera w fascynujący świat magii i tajemnic. W tej książce również, poruszane są tematy takie jak: odnalezienie akceptacji i miłości, pokonanie wątpliwości czy odkrycie własnej wartości. To nie tylko wciągająca przygodówka, ale także inspirujące źródło mądrości.
Propozycje dla czytelników dorosłych
„Milczący zamek” (aut. K. Morton) jest wspaniałym, lecz nieoczywistym romansem. W swojej fabule zawiera bowiem elementy powieści gotyckiej i mnóstwo tajemnic, niekiedy dramatycznych. Pięknie wydana książka z serii butikowej może być doskonałą lekturą dostarczającą przeróżnych wrażeń, a na pewno zapewniającą dreszczyk emocji.
Powieść „Żony z Forest Hill” (aut. S. Rosa) to literacka opowieść, w której splatają się liczne wątki, tajemnice, rozterki bohaterów i ich lęki. Autorka używa języka prostego i obrazowego, co sprawia, że lektura jest łatwa i przyjemna. To idealne połączenie literatury obyczajowej z wątkiem kryminalnym sprawia, że chce się ją przeczytać jednym tchem.
Kto nie kocha Szymborskiej? Biografia zatytułowana trafnie „Pamiątkowe rupiecie (…)” to piękny portret uwielbianej przez rzesze czytelników poetki – Wisławy Szymborskiej. I choć rok Szymborskiej już za nami, warto sięgnąć do lektury tej książki, która przepełniona jest tajemnica z jej życia, fotografiami, listami i rękopisami… Przy tym wszystkim, mimo, iż historia zapisana jest na wielu kartkach tej książki, co sprawia, że jest „gruba” – to dzięki temu treściwa i przepełniona dobrem, którego poetka tak wiele w sobie miała.
„Niełatwo mnie zabić. Opowieść o Joannie Chmielewskiej” (aut. K. Droga) to beletrystyczna biografia o znanej autorce kryminałów, których nie da się ominąć na swojej czytelniczej drodze. Warto jednak głębiej poznać ich autorkę! A dzięki Katarzynie Drodze mamy taką możliwość. Książka przedstawia wiele faktów z życia Chmielewskiej (np. co przepowiedziała jej wróżka i czy to się sprawdziło?), a każdy jej rozdział jest zatytułowany jak poszczególne powieści pisarki.
„Dziki można oswoić w pierwszym pokoleniu, po trzech latach zdobywa się zaufanie całych rodzin” albo „każdy jeleń ma nieco inną barwę głos” – wiedzieliście? Jeśli nie to macie możliwość poznać takie i inne tajniki ze świata zwierząt sięgając po książkę „Gawędy o wilkach i innych zwierzętach” (aut. M. Kostrzyńkiego). Jeśli jednak te informacje nie są Wam obce – nic nie szkodzi. Ta książka zawiera mnóstwo innych zabawnych i pełnych nadziei historii o zwierzętach i miłości do polskiej przyrody.
Polecamy również coś dla TATUSIÓW, którzy w swojej roli chcą się odnaleźć jeszcze lepiej i jeszcze więcej z rodzicielstwa zrozumieć. „Tato, no weź!”. W tym poradniku znany dziennikarz radiowy Kamil Baleja na podstawie własnych doświadczeń oswaja temat ojcostwa, a przy tym z dużą dawką humoru i dystansu.
Kolejne polecenia już niebawem!