Rodzinne spotkanie z Zofią Stanecką i Marianną Oklejak

Niedziela 10 grudnia będzie przebiegała wokół świata literatury dziecięcej. Dzięki rodzinnemu spotkaniu z Zofią Stanecką i Marianną Oklejak najmłodsi wraz ze swoimi opiekunami będą mogli poznać kulisy powstawania fascynujących historii z serii książeczek o Basi, będzie to więc spotkanie nie tylko z pisarką i ilustratorką, ale także z Basią i Miśkiem Zdziśkiem szukającymi Małpki i skarbów

Spotkanie połączone będzie z opowieścią o powstawaniu książki, wraz z rysowaniem ilustratorki i wspólnym rysowaniem.

Odbędzie się o g. 15:00 w auli M-GCKiS w Choroszczy. Po spotkaniu w bibliotece odbędą się warsztaty przygotowywania pierniczków świątecznych. WSTĘP WOLNY!

 

 

 

Zofia StaneckaCzyta, odkąd pamięta. Córka nauczyciela i bibliotekarki, wychowała się pośród książek. Wielbicielka Leśmiana, Dickensa i Tolkiena, angielskich książek dla dzieci i teatru. Ukończyła warszawską polonistykę, na której broniła magisterkę z dziedziny literatury dziecięcej (praca poświęcona „Opowieściom z Narnii” C.S. Lewisa). Opowiadania i recenzje zaczęła pisać jeszcze w czasie studiów. Pisze książki o Basi, opowiadania i powieści. Najbardziej lubi pisać baśnie, w których znajduje to wszystko, co w literaturze kocha najbardziej: tajemnicę, prawdę, piękno i odrobinę magii. Cała seria książek z cyklu „Basia…” zdobyła w roku 2009 tytuł „Najlepsze dla dziecka” w plebiscycie czytelników miesięcznika „Dziecko”. Dwie spośród jej książek zostały wpisane na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie: „Świat według dziadka” i „Domino i Muki. Po drugiej stronie czasu.” „Świat według dziadka” był też nominowany do tytułu Książka Roku w konkursie polskiej sekcji IBBY za rok 2013. W 2015 r. książka „Basia i wyprawa do lasu” zdobyła Nagrodę jury w kategorii najlepsza książka dla dzieci w konkursie Najlepsza książka na lato.

 

Marianna Oklejak

fot. Magdalena RysińskaUkończyła z wyróżnieniem Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2006) w pracowniach projektowania książki i ilustracji. Rysuje, projektuje książki, plakaty i okładki płyt. Jej ilustracje zdobywały przyznane przez Polską Sekcję IBBY nagrody („Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych” w 2015, „Jestem miasto. Warszawa” w 2012) i wyróżnienia („Król Maciuś Pierwszy” i „Król Maciuś na Wyspie Bezludnej” w 2011), są wpisane na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej („Bum! Bum!! Bum!!!”, „Cuda wianki”), trafiły do finału prestiżowych konkursów w Korei Południowej: CJ Picture Book Award w 2010 i Nami Island w 2017, gościły na wielu wystawach w Polsce i zagranicą.
Jest ilustratorką popularnej serii „Basia” napisanej przez Zofię Stanecką, a wydanej przez Egmont.