Wspomnienia z Narodowego Czytania “Nad Niemnem” nad Narwią

Czytaniu”, które nazwane zostało “Nad Niemnem nad Narwią”, zorganizowanym przez Gminę Choroszcz oraz Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy.

Niecodzienna odsłona akcji „Narodowe Czytanie” rozpoczęła się w Izbiszczach o godzinie 15:00, kiedy to dzieci i młodzież miały okazję uczestniczyć w fascynujących warsztatach przyrodniczych z Narwiańskim Parkiem Narodowym oraz grach i zabawach prowadzonych przez animatorów.

Równocześnie, odwiedzający mogli podziwiać wystawę “Narew – rzeka ukrytych miejsc”, która prezentowała efekty zeszłorocznego projektu łączącego gminy Choroszcz i Kobylin Borzymy. Lokalne nazwy miejsc nad rzeką Narew zostały uwiecznione przez seniorów i młodzież, tworząc niezwykłą opowieść o historii i kulturze tych terenów. Swoją wystawę radiofonii miało również Stowarzyszenie Łączność Kryzysowa Podlasie. Członkowie stowarzyszenia zaprezentowali radiotelefony najnowszej generacji cyfrowej.

Kolejną atrakcją było spotkanie z członkami Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w bibliotece M-GCKiS w Choroszczy. Była to okazja do wspólnej twórczości, podczas pracy warsztatowej, pod instruktażem dyrekcji M-GCKiS – Izabeli Dąbrowskiej, powstały “szalone wiersze” nawiązujące do lektury tegorocznego Narodowego Czytania – “Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Podczas spotkania oczywiście znalazła się też przestrzeń do wymiany książek dostarczonych w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki oraz swobodnej rozmowy o przeczytanych dotychczas lekturach.

W namiocie Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy – organizatora wydarzenia, przez cały czas trwania imprezy trwały warsztaty z wykorzystaniem techniki kolażu. Pod okiem instruktorki Katarzyny Magdziak powstawały prawdziwe dzieła sztuki, których tematem przewodnim była oczywiście rzeka.

Głównym punktem programu było oczywiście czytanie “Nad Niemnem”. Przy dźwięku puszczanej z głośników przez Adama Kamieńskiego staropolskiej pieśni „Ty pójdziesz górą, a ja doliną”, nad rzeką Narew lektura nabrała jeszcze głębszego znaczenia. Słowa Elizy Orzeszkowej, poruszające wiele istotnych tematów, dźwięczały w sercach wszystkich obecnych tego dnia w Izbiszczach. Doboru fragmentów “Nad Niemnem” do oficjalnego odczytu dokonały bibliotekarki – Ewa Stepaniuk-Dudenko oraz Paulina Krysiewicz, która tego dnia będąc lektorem poprowadziła to literackie spotkanie. W oficjalnym odczycie udział wzięły władze samorządowe: burmistrz Choroszczy Robert Wardziński, Przewodnicząca Rady Miejskiej – Beata Marlena Jeżerys, Radni Miejscy – Anna Aponowicz oraz Marian Kosakowski, sołtys wsi Izbiszcze – Karolina Krysiewicz, a także przedstawiciele stowarzyszeń i instytucji z terenu gm. Choroszcz: Izabela Dąbrowska (M-GCKiS w Choroszczy), Artur Pawłuszewicz (Stowarzyszenie Kruszewskie Warzywa Herbowe), Eulalia Rutkowska (Stowarzyszenie Chcę Żyć), Barbara Wiszowata (Oddział Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi w Choroszczy), Irena Kosakowska-Kalata (Koło Emerytów i Rencistów nr 15 w Choroszczy), Józef Waczyński (Towarzystwo Przyjaciół Choroszczy), Grzegorz Krysiewicz (Stowarzyszenie Pamięć i Tożsamość Skała) oraz  mieszkańcy okolicznych miejscowości i przyjaciele choroskiej biblioteki: Ewa Kulesza, Dominika Śliwonik, Danuta Niewińska, Anna Dąbrowska-Czochańska, Jan Kiszkiel, Janina Romanowska oraz Donata Adamska. Do czytania zgłosiły się również osoby chętne obecne tego dnia na “Narodowym Czytaniu”.

Po dawce literatury przyszedł czas na integrację. Tuż obok starannie przygotowanej na tę okoliczność scenerii odbyło się ognisko i swoista „biesiada” łącząca pokolenia i mieszkańców sąsiadujących ze sobą nadnarwiańskich miejscowości.

Na finiszu wydarzenia w Izbiszczach odbył się spektakl plenerowy “Kwiat Paproci* przygotowany przez Teatr Latarnia, który zapewnił widzom wzruszenie i chwile refleksji. W pięknym otoczeniu i o zmierzchu, artyści dostarczyli widzom prawdziwej uczty artystycznej.

To wydarzenie było wyjątkową okazją do połączenia literatury, kultury i swojskości. Dziękujemy wszystkim za te wspólne przeżycia oraz za zaangażowanie i współdziałanie. Czekamy na kolejne edycje Narodowego Czytania, które połączą nas jeszcze bardziej! Tymczasem przygotowujemy się do kolejnej odsłony “Nocy Bibliotek”, która odbędzie się już 7 października. Już teraz serdecznie zapraszamy.

Szersza fotorelacja dostępna na stronie M-GCKiS: https://kultura.choroszcz.pl/narodowe-czytanie-relacja/