Premiera podlaskiego numeru Gazety Dzieci

Zakończyła się trwająca od lutego wspaniała inicjatywa, reprezentowana przez artystkę Jaśminę Wójcik, we współpracy z Galerią Arsenał w Białymstoku, mająca na celu stworzenie dziecięcego zespołu redakcyjnego pracującego nad powstaniem autorskiej Gazety Dzieci.

Skąd pomysł na prasę dzieci o dziecięcych sprawach? W 1926 roku ukazał się nowy dodatek do “Naszego Przeglądu”, największej w międzywojennej Polsce gazety żydowskiej. Redaktor główny Janusz Korczak- człowiek niezwykły, który o dobro i poszanowanie praw dzieci walczył przez całe życie, zapowiadał dodatek jakim był „Mały Przegląd” następująco: “Jest wiele ludzi dorosłych, którzy piszą tylko dlatego, że się nie wstydzą; są dzieci, które mają wiele ciekawych pomysłów, uwag i spostrzeżeń, a nie piszą, gdyż nie mają odwagi albo im się nie chce. Dziennik nasz zachęci młodzież do pisania. Zachęci i ośmieli.” Tej idei “Mały Przegląd” pozostał wierny do ostatniego numeru, który ukazał się 1 września 1939 roku.

Prowadząca w Choroszczy warsztaty Jaśmina Wójcik wprowadziła osoby uczestniczące w ideę tworzenia i pracy nad Gazetą Dzieci, dalsze prace koordynatorskie prowadziły nasze bibliotekarki Olga i Paulina. Mnóstwo inspiracji, pomysłów i opisów problemów dni codziennych przelewało się na papier podczas spotkań redakcyjnych.Kolaże, rysunki, notatki, dziecięca stylistyka, barwne słowotwórstwo, wszystko to ważne, niezaprzeczalnie autentyczne.

Uwieńczeniem prac dzieci z Choroszczy oraz gmin Krynek i Szudziałowa, również uczestniczących w projekcie, jest wydanie podlaskiego numeru Gazety Dzieci, którego oficjalna premiera będzie miała miejsce w czasie trwających DNI CHOROSZCZY – 19.06. 2022. Od godziny 11:00, przy placu M-GCKiS, rozpoczniemy wspólny piknik podczas którego nie zabraknie warsztatów, zabawy i przede wszystkim okazji do wymiany doświadczeń.