Podsumowanie konkursu powiatowego “Zareklamuj swoją bibliotekę”

13 października 2021 Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku (Biblioteka Publiczna Powiatu Białostockiego) wspólnie ze Starostwem Powiatu Białostockiego i przy wsparciu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Okręgu Podlaskiego w Białymstoku zorganizowała spotkanie stacjonarne ph. „Biblioteki działają” na którym obecne były bibliotekarki z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Choroszczy oraz przedstawicielka Dyskusyjnego Klubu Książki, emerytka z Koła Emerytów i Rencistów nr 15 – Dorota Wilczyńska. Spotkanie odbyło się w siedzibie Książnicy Podlaskiej w Białymstoku i było również podsumowaniem konkursu powiatowego „Zareklamuj swoją bibliotekę”, który skierowany był do społeczności 50+.

Na wstępie swój występ akordeonowy dał uczeń szkoły muzycznej II st.– Tomasz Horodeński. Następnie obecne podczas spotkania bibliotekarki z Łomży oraz Zabłudowa zaprezentowały swoje działania, które przeprowadziły na przestrzeni ostatnich lat. Było to doskonałą okazją do wymiany doświadczeń międzybibliotecznych.

Punktem kulminacyjnym środy w Książnicy Podlaskiej było rozstrzygnięcie konkursu powiatowego w którym to pod opieką merytoryczną bibliotekarek z Choroszczy, udział wzięły dwie przedstawicielki, aktywne czytelniczki choroszczańskiej biblioteki – Eulalia Rutkowska oraz Dorota Wilczyńska. Panie stworzyły hasło promujące bibliotekę w Choroszczy ( „Czy(ta) Pani? Tylko z Biblioteki w Choroszczy” ) oraz stworzyły fotografię – kolaż na której, cytując członkinię Jury  – Małgorzatę Dobkowską – czytelniczki sprytnie wykorzystały leżaczki z „akcji letniej” stojące przed biblioteką i M-GCKiS, pozując na nich z uśmiechem i książkami. Zgłoszenie konkursowe Pań z naszej biblioteki otrzymało I miejsce w konkursie powiatowym. Jest to niezwykłe wyróżnienie na tle powiatu białostockiego oraz bibliotek publicznych województwa podlaskiego. Owoc tej pracy konkursowej można zobaczyć na załączonych fotografiach oraz w specjalnie wydanych kalendarzu na 2022 roku wydanych przez Organizatorów oraz Współorganizatorów konkursu. Nagrodami w tym konkursie były podarunki dla uczestników oraz każdej z bibliotek, w tym spotkania autorskie – w choroszczańskiej bibliotece już we wrześniu, dzięki zaangażowaniu Pań emerytek w tym konkursie, odbyło się spotkanie z autorką dziecięcą Katarzyną Janowicz-Timofiejew, na którym gościły przedszkolaki. Serdecznie dziękujemy za organizację oraz całą wspaniałą otoczkę tego konkursu oraz za docenienie pracy zespołu, mając nadzieję, że poskutkuje ono m.in. jeszcze większym wzrostem czytelnictwa w naszej gminie.

Tekst: Paulina Krysiewicz

Foto: Olga Szutkiewicz-Gola/KP