Pierwsze zajęcia „Biblioteka młodego człowieka” już za nami…

1 października 2019 r. w Bibliotece Publicznej w Choroszczy ruszyły zajęcia biblioteczne dla dzieci pod nazwą „Biblioteka Młodego Człowieka”. Mogą w nich uczestniczyć dzieci z miasta i gminy Choroszcz w wieku od 4 do 7 lat .

W ramach pierwszych zajęć odbyły się Warsztaty „DoMowy – rodzinne historie o słowach” .

Na początku dzieci uczestniczące w zajęciach integrowały się, a pomogła im w tym maskotka-panda, która otrzymała imię „Tola”.

Następnie Basia z książki pt „Wielka księga słów” wyjaśniła dzieciom co to jest BIBLIOTEKA.

Kolejnym elementem warsztatów było poznanie całkiem nowego dla dzieci zagadnienia HOMONIMY. Hominimy to wyrazy o takiej samej formie językowej (brzmieniu lub formie graficznej), ale o odmiennym znaczeniu. Uczestniczki bez problemu dobrały w pary wszystkie homonimy, które przygotowała im Pani Prowadząca.

Kolejnym punktem były SŁOWOSTWORY. Tutaj śmiechu było co niemiara. Na trzech kostkach dydaktycznych umieszczone zostały przyimki, rzeczowniki i końcówki, po rzuceniu każdą z kostek powstawał zupełnie nowy i nie znany nikomu wyraz „SŁOWOSTWÓR”; i tak SŁOWOSTWORY, które powstały podczas naszych zajęć to: przybalonowy, podbalonarnia, odnosownik. Każde z nowych wyrażeń zostało zilustrowane przez dziewczynki.

Kluczowym punktem warsztatów było tworzenie „Słowników Domowych” . Każde z dzieci otrzymało pakiet do stworzenia swojego autorskiego Słownika Domowego – słownika ze słowami, których nie znajdziemy w popularnych słownikach, żadnej książce, a które są na co dzień używane w domu/otoczeniu każdej z uczestniczek. Słowniki wyszły jedyne w swoim rodzaju i już w najbliższych dniach można je będzie obejrzeć na tablicy w bibliotece dla dzieci.

Wszystkie uczestniczki wyszły z zajęć z uśmiechem na twarzy.

Mamy jeszcze kilka wolnych miejsc na nasze zajęcia, więc zachęcamy do zapisów – bezpośrednio w Bibliotece bądź telefonicznie od numerem tel.: 85 710 23 93.

(PK)