Spotkanie autorskie z Danielem Odiją

11 kwietnia 2012 roku o godzinie 10.00 w Bibliotece Publicznej w Choroszczy odbyło się spotkanie autorskie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Gościem spotkania był Daniel Odija, polski pisarz, dziennikarz i publicysta. W spotkaniu uczestniczyli klubowicze oraz młodzież z Gimnazjum w wraz z opiekunami. Na spotkanie przybyło 50 osób. Daniel Odija jest mieszkańcem Słupska. Przez kilka lat pracował w Słupskim oddziale Telewizji Polskiej. Publikował w wielu periodykach literackich. W roku 2010 ukazała się najnowsza powieść autora  ,,Kronika umarłych’’ . Do jego dorobku zaliczamy również „Ulica’’, „Tartak’’, „Szklana huta’’, „Niech to nie będzie sen’’.` „Tartak’’ w roku 2004 znalazła się wśród finalistów nagrody Nike. Autor w swoich powieściach i opowiadaniach opisuje obraz podupadłych miasteczek  i popegeerowskich wsiach. Bohaterami są ludzie bezrobotni, bezdomni, robotnicy, złodzieje, oszuści, pijacy, którzy nie mają określonego celu w życiu, a także młodzi ludzie dopiero wkraczający w dorosłe życie.

Podczas spotkania pisarz czytał fragmenty swojej prozy, by podjąć dyskusje na temat twórczości. Zapytany o początki swego pisarstwa, przyznał, iż pierwsze utwory, które powstały były poezją i powstały w szkole średniej. Natomiast poważne pisanie rozpoczęło się w1997 roku i związane było z bardzo ważnymi wydarzeniami w życiu autora – śmiercią i narodzinami.

Spotkanie było bardzo ciekawe, poruszono wiele tematów dotyczących pisarstwa Pana Odiji. Pytania dotyczyły głównie twórczości. Pytano również w jaki sposób pisarz spędza czas wolny. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, choć nie zbrakło też chwil refleksji.

Podsumowując spotkanie Pan Daniel Odija pozostawił ślad w naszej kronice bibliotecznej w zapisie:
,, Dziękuję za  zaproszenie. Brusy są bohaterem w jednej z moich powieści. Spotkanie z dziećmi było wyjątkowe. Roześmiane i rozmowne. W słoneczny dzień dziękuje  Daniel Odija’’

Jutkiewicz Lucyna

bibliotekarz