Narodowe Czytanie – “Nad Niemnem” nad Narwią

Wrzesień w gminie Choroszcz to przestrzeń do działań kulturalnych otwartych i wychodzących na zewnątrz, działań integrujących społeczność, także w mniejszych miejscowościach. Z taką właśnie intencją M-GCKiS w Choroszczy organizuje 9 września w Izbiszczach „Narodowe Czytanie nad Narwią”. Nie zabraknie ciekawych animacji, warsztatów, wspólnego obcowania z literaturą, zaskakującego przedstawienia, ale także integracji przy ognisku.   

Od godz. 15:00 na dzieci i młodzież będą czekały przygotowane przez Narwiański Park Narodowy oraz Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy bezpłatne, otwarte warsztaty. W trakcie zajęć z przyrodnikami uczestnicy poznają tajniki cyklu życiowego owadów oraz wgłębią się w ich anatomię, zaś instruktorzy z M-GCKiS w Choroszczy podejmą z dziećmi i młodzieżą kreatywną pracę twórczą. Pod okiem animatorów, z wykorzystaniem techniki kolażu, powstaną surrealistyczne obrazy, których tematem przewodnim będzie rzeka.

Równolegle odwiedzającym zostanie zaprezentowana wystawa poprojektowa „Narew – rzeka ukrytych miejsc”, która prezentuje rezultat wspólnego projektu realizowanego przez Narwiański Park Narodowy i Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy. Obie placówki swoim zasięgiem obejmują tereny nadnarwiańskie, a w działaniach projektowych postanowiły symboliczne połączyć dwa brzegi: z jednej strony obszar górnej części Narwi należący do gminy Choroszcz, z drugiej – do gminy Kobylin Borzymy. W obu przestrzeniach występują lokalne nazwy miejsc, w których odkrywanie – poznawanie historii lokacji oddzielonych rzeką – oraz ich ciekawe zobrazowanie włączyli się seniorzy i młodzież z obu gmin.

Kolejną atrakcją będzie wystawa radiofonii Stowarzyszenia Łączność Kryzysowa Podlasie, która stanie w budynku po dawnej Szkole Podstawowej w Izbiszczach (obecnie świetlica wiejska). Zaprezentowane zostaną radiotelefony najnowszej generacji cyfrowej AnyTone DMR (Sigital Mobile Radio) oraz w standardzie cyfrowym C4FM radiotelefon FTM YAESU FTM 400XD i 300 D. Wszyscy chętni będą mieli również możliwość rozmowy w radiach PMR (Private Mobile Radio).

Do Izbiszcz zostaną również zaproszeni członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w bibliotece M-GCKiS w Choroszczy. Będzie to spotkanie warsztatowe, podczas którego powstaną „szalone wiersze” na bazie tegorocznej lektury Narodowego Czytania, czyli „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

Głównym punktem programu będzie odczyt „Nad Niemnem”. To arcydzieło literatury polskiej, które porusza wiele istotnych tematów i wciąż pozostaje aktualne. Wszystko to odbędzie się oczywiście w malowniczych okolicznościach przyrody – nad rzeką Narew, w otulinie Narwiańskiego Parku Narodowego.

Po dawce literatury przyjdzie również czas na integrację. Mieszkańcy okolicznych miejscowości oraz przyjezdni goście zaproszeni zostaną na ognisko z bezpłatną kiełbaską, a najmłodsi zostaną poczęstowani smakołykami: watą cukrową lub popcornem.

Ostatnim punktem programu będzie spektakl plenerowy Teatru Latarnia „Kwiat Paproci”, który w pięknym anturażu i tuż po zmroku zapewni widzom wzruszenie i chwile refleksji, a jednocześnie dostarczy artystycznego zadowolenia.

Zapraszamy serdecznie wszystkich miłośników literatury, kultury i pięknej przyrody do udziału w tym sobotnim wydarzeniu.  Czekamy na Państwa 9 września, aby razem cieszyć się literaturą, sztuką i wspólną integracją!