Gazeta Dzieci – pierwsze powakacyjne spotkanie redakcyjne

W lutym br. choroszczańska redakcja Gazety Dzieci, pod przewodnictwem inicjatorki projektu – Jaśminy Wójcik – rozpoczęła swoją pracę nad papierowym wydaniem Gazety Dzieci. Spotkania redakcyjne odbywały się w bibliotece w Choroszczy na przełomie lutego i czerwca, by właśnie w tym pierwszym letnim miesiącu gazeta ujrzała światło dzienne. Swoją premierę miała ona w niedzielę, 19 czerwca, podczas pikniku towarzyszącemu 40. Dniom Choroszczy. Zrobiła ona wrażenie zarówno na bezpośrednich odbiorcach, czyli dzieciach i młodzieży, jak i na dorosłych.

Kilka słów o samej Gazecie Dzieci od inicjatorki – Jaśminy Wójcik:

Skąd pomysł na prasę dzieci o dziecięcych sprawach? W 1926 roku ukazał się nowy dodatek do “Naszego Przeglądu”, największej w międzywojennej Polsce gazety żydowskiej. Redaktor główny Janusz Korczak- człowiek niezwykły, który o dobro i poszanowanie praw dzieci walczył przez całe życie, zapowiadał dodatek jakim był „Mały Przegląd” następująco: “Jest wiele ludzi dorosłych, którzy piszą tylko dlatego, że się nie wstydzą; są dzieci, które mają wiele ciekawych pomysłów, uwag i spostrzeżeń, a nie piszą, gdyż nie mają odwagi albo im się nie chce. Dziennik nasz zachęci młodzież do pisania. Zachęci i ośmieli.” Tej idei “Mały Przegląd” pozostał wierny do ostatniego numeru, który ukazał się 1 września 1939 roku.

Początkowo, to właśnie Jaśmina Wójcik wprowadziła dzieci i młodzież tworzące choroszczańską redakcję w ideę tworzenia i dalszą perspektywę pracy nad Gazetą Dzieci, zaś następnie już nasza biblioteka postanowiła kontynuować to dzieło! Bo warto. Bo dzieci pytają, a dorośli się zachwycają.

Od października br. dalsze prace koordynatorskie prowadzić będzie bibliotekarka Paulina Krysiewicz. Do redakcji zapraszamy również nowych redaktorów i redaktorki. Pierwsze spotkanie redakcyjne odbędzie się podczas Nocy Bibliotek – 1 października (sobota), o godz. 18:30. Kolejne spotkania będą terminowo dostosowane do preferencji grupy. Zapraszamy dzieci i młodzież od 8rż. Miło nam będzie, jeśli dacie znać, że macie ochotę dołączyć do redakcji – zgłoszenia odbywają się e-mailowo: zajecia@kultura.choroscz.pl oraz telefonicznie: 85 719 14 31. Również podczas wizyty w bibliotece możecie zapisać się do redakcji. Do czego serdecznie zachęcamy!