Spotkanie bibliotekarzy w Supraślu

Tradycją lat poprzednich – 8 grudnia 2021 roku – odbyło się grudniowe, podsumowujące mijający rok spotkanie bibliotekarzy powiatu białostockiego ph. „Penetrowanie   wspomnień   przy   bibliotecznym   stole” organizowanym przez Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku Biblioteka Publiczna W Supraślu oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Okręgu Podlaskiego.

Bibliotekarze z powiatu białostockiego zebrali się w tym dniu w Bibliotece Publicznej w Supraślu, mieszczącej się w okazałej, stosunkowo nowej siedzibie, współdzielonej z Centrum Kultury przy ul. Cieliczańskiej. Zebranych gości przywitał Dyrektor Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu – Łukasz Lubicz Łapiński oraz przedstawiciele Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku .

Pierwszym punktem programu była prezentacja kierownik supraskiej biblioteki  – Urszuli Szypluk, która przybliżała historię biblioteki, oraz działania inicjowane w tej instytucji na przestrzeni lat. Następnie Norbert Kościesza, autor książek z zakresu literatury faktu, oraz opowiadań i baśni dla dzieci – przywołał wspomnienia z okresu PRL’u i przedstawił swój punkt widzenia na ten czas. Zaprezentował również po krótce swoją twórczość. Koniec roku jest również doskonałą okazją, ku temu, aby podsumować działania, podziękować za szereg podejmowanych działań na rzecz rozwoju czytelnictwa. Takie podziękowania i wyróżnienie przypadło również naszej bibliotece i bibliotekarkom, oraz Pani Ewie Sokół – pracownicy M-GCKiS, która od wielu lat wspiera działania choroszczańskiej biblioteki, a nasze bibliotekarki zawsze mogą na nią liczyć, co jak widać jest zauważalne również na zewnątrz.

To spotkanie, prócz stworzenia przestrzeni do wymiany dobrych praktyk między bibliotekarzami, miało również nieco inny charakter. Jako, że odbyło się ono, na wzór poprzednich lat – w grudniu – było też więc spotkaniem opłatkowym. Panujące zasady reżimu sanitarnego nie pozwoliły na przełamanie się tradycyjnie tym symbolicznym opłatkiem, jednakże nawet z zachowaniem dystansu bibliotekarze skierowali ku sobie moc życzeń i dobrych słów.

Ten dzień był również niezwykle sentymentalny i wypełniony wspomnieniami. Grono bibliotekarzy kierując ogrom podziękowań i życzeń, żegnało odchodzącą na emeryturę – wieloletnią współpracownicę wszystkich bibliotek publicznych powiatu białostockiego – Kierownik Biblioteki Publicznej Powiatu Białostockiego (Książnica Podlaska) – Panią Małgorzatę Rokicką-Szymańską.

W imieniu całej społeczności skupionej wokół naszej choroszczańskiej biblioteki –  Dyrekcji, Bibliotekarek oraz Czytelników – również serdecznie dziękujemy Pani Małgorzacie za wieloletnią współpracę, okazywane wsparcie, każdą dobrą radę, docenianie naszej działalności, oraz kierujemy w stronę Pani Małgosi – naszej dobrej duszy, serdeczne życzenia – jak zawsze, wszystkiego najlepszego i by dobrze skorzystała z tego odpoczynku zasłużonego! Nie mówimy – ŻEGNAJ , a DO ZOBACZENIA.

Tekst : Paulina Krysiewicz

Foto: Paulina Krysiewicz / Norbert Kościesza