Nowości dla klubowiczów Dyskusyjnego Klubu Książki

Dyskusyjne Kluby Książki to projekt Instytutu Książki i wojewódzkich bibliotek publicznych, który działa od 2007 r. Dzięki niemu w setkach miejscowości w całej Polsce czytelnicy spotykają się regularnie, aby rozmawiać o książkach i literaturze. Programowi przyświeca założenie, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie czytanych książkach, oraz że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze. Spotkania i dyskusje o książkach mają charakter nieformalny. Kluby działają przy bibliotekach publicznych wszystkich stopni (od wojewódzkiego do gminnego), mogą także działać przy innych instytucjach (np. bibliotekach szkolnych, domach kultury, bibliotekach parafialnych itp.) we współpracy z biblioteką publiczną. Klubowicze spotykają się w wybranym przez siebie miejscu, z wybraną przez siebie częstotliwością, jednak nie rzadziej niż raz na dwa miesiące. Uczestnicy Dyskusyjnych Klubów Książki należą do wszystkich grup wiekowych i społecznych.

źródło : Instytut Książki

Dyskusyjny Klub Książki działa w Choroszczy już od 2009 roku. W 2019 roku obchodził więc swoje 10-lecie istnienia. Za nami szereg spotkań przy kawie i książce, spotkań autorskich, ale również wspólnych działań na rożnych płaszczyznach. Podczas spotkań w naszej bibliotece gościliśmy m.in. Zenona Krajewskiego (pseud. NIWEN), Jowitę Trzaskę, Małgorzatę Dobkowską, Annę Partykę – Judgę, oraz kilkunastu innych autorów książek.

W 2021 roku Dyskusyjny Klub Książki działający przy naszej bibliotece liczy 21 aktywnych klubowiczów. Ze względu na panującą wszechobecną pandemię, nasze spotkanie nieco się okroiły, jednakże nasi klubowicze ciągle, bez przerwy zaopatrywani są w coraz to nowsze, ciekawsze lektury do “przestudiowania” i wyrażenia opinii. W kwietniu br. mamy dla nich, aż 5 pozycji książkowych, nad którymi dywagację planujemy zorganizować już niebawem. Wśród nich : “Z Matką Boską na rowerze. Podróż do cudownych obrazów, ikon i świętych źródeł Podlasia” – Wojciech Koronkiewicz, “BETONOZA. Jak się niszczy polskie miasta” – Jan Mencwel, “Niewidzialne życie Addie LaRue” – Victoria Schwab, “Pozwól mi wrócić” – B.A Paris, oraz “Żona” – Nike Farida. Jak widać propozycję, które mamy do zaoferowania dla Członków i Członkiń Klubu są różnorodne – jedne poprzez charakter reportażu – donoszą o zaistniałych faktach, inne zaś przenoszą Czytelnika do fikcji literackiej, zagmatwanych losów bohaterów, czy też np. ukazują wielokulturowość i wszechstronność świata.

Zachęcamy do wstąpienia w szeregi klubu! Lista cały czas jest otwarta 🙂 Zobowiązania : przyjemna lektura, oraz jej recenzja w szerszym gronie przy kawie i ciastku na różowej sofie! 🙂