Cykl “Zaczytana Choroszcz, czyli trzy pytania do…”

W dniu dzisiejszym oficjalnie rusza cotygodniowy cykl „Zaczytana Choroszcz, czyli trzy pytania do…”, w którym zadając trzy krótkie pytania zapytamy osoby związane z Gminą Choroszcz o ich preferencje czytelnicze .

Miejska Biblioteka Publiczna w Choroszczy jako pierwszego zapytała o to samego Burmistrza Choroszczy Roberta Wardzińskiego!

Czy lubi Pan czytać?
Tak, lubię, choć nie ukrywam, że od kiedy jestem Burmistrzem Choroszczy – częściej muszę czytać. Czy chcę czy nie chcę. Gdyby tygodniowo czy miesięcznie wszystko policzyć, wyszłoby pewnie kilka porządnych woluminów.
Co daje Panu czytanie?
Czytanie książek ma wiele dobrych stron: daje wiedzę, czyli edukuje, ale także uczy kreatywności, ponieważ uruchamia naszą wyobraźnię, a także uspakaja. Najważniejsza, to dać, a powiem nawet więcej: podarować sobie czas na czytanie. Wszyscy zapracowani i zabiegani wiedzą, co mam na myśli…
Jaką książkę poleca Pan do przeczytania?
Obecnie moje lektury to pozycje „branżowe”. Jednak takie „typowe” książki, które szczególnie pamiętam – to książki z dzieciństwa. Zawsze podobały mi się powieści i opowiadania przygodowe, potem wojenne, w których akcja była wartka i zaskakująca, i w których – mówiąc dzisiejszym językiem – coś się działo. Pamiętam z dzieciństwa „Ślady rysich pazurów” Wandy Żółkiewskiej, czy „Winnetou” Karola Maya. To był świat moich najmilszych przygód.

Bardzo dziękujemy Panu Robertowi Wardzińskiego za udzielenie odpowiedzi, zaznaczając przy tym, iż fakt, że chciał Pan wziąć udział w naszym cyklu jest dla nas zaszczytny.

O preferencje czytelnicze zapytałyśmy Małgorzatę Hubbell, nauczycielkę choroszczańskiego przedszkola, stałą bywalczynię naszej Biblioteki.

Czy lubi Pani czytać?
Bardzo lubię wieczory, kiedy siedząc z książką w ręku podnoszę oczy i widzę obok zaczytane moje własne dzieci, często też czytającego tatę.
Co daje Pani czytanie?
Takie wspólne spędzanie czasu na czytaniu książek daje mi to poczucie radości i satysfakcji, że moja rodzina, tak jak i ja, czerpie przyjemność z poznawania i przeżywania coraz to nowych emocji związanych z bohaterami z kolejno czytanych książek.
Jaką książkę poleca Pani do przeczytania?
Jedną z moich ulubionych książek do której regularnie wracam jest pozycja Mitch Albom „Pięć osób, które spotkamy w niebie”. Przesłaniem tej lektury jest to, że każda osoba którą spotkamy w naszym życiu coś do niego wnosi, tak samo jak, często nieświadomie, my wpływamy na życie innych ludzi.

Bardzo dziękujemy, że Pani Małgorzata zgodziła się na wzięcie udziału w naszej akcji. Liczymy na niechybne spotkanie!

Kolejną osobą, którą zapytałyśmy o preferencje czytelnicze w ramach naszego cyklu jest Agnieszka Busko-Kaliszczyk, nasza wieloletnia Czytelniczka, stała bywalczyni zarówno biblioteki jak i centrum kultury.

Czy lubi Pani czytać?
Tak, bardzo. Nie wyobrażam sobie życia bez książek (i muzyki).
Co daje Pani czytanie?
Lubię usiąść razem z córką Gabrysią wygodnie na kanapie i wspólnie czytać. To nasz rytuał odkąd się urodziła. Czytanie mnie wycisza i pozwala oderwać się od obowiązków domowych, to czas tylko mój i Gabi.
Jaką książkę poleca Pani do przeczytania?
Uwielbiam tematykę Holokaustu. Zaczęło się od książki znalezionej na strychu domu babci “Oświęcim w oczach SS .” Bardzo ciężki to temat i nie każdy go lubi. Z całego serca polecam “Wrota piekieł. Ravensbrück ” autorstwa Anji Lundholm.

Serdecznie dziękujemy Pani Agnieszce za udział w naszym cyklu, niezmiernie krzepiące jest dla nas to, że gmina Choroszcz jest tak zaczytana!

O preferencje czytelnicze zapytałyśmy Adama Mariańskiego, wieloletniego czytelnika i stałego bywalca naszej Biblioteki

Czy lubi Pan czytać ?

Tak bardzo lubię czytać.

Co daje Panu czytanie?

Na drugie pytanie odpowiem taką złotą myślą ” Kto czyta ten żyje podwójnie” i uważam , że jest w tym dużo prawdy.

Jaka książkę poleca Pan do przeczytania?

Do przeczytania mógłbym polecić dziesiątki pozycji czytelniczych, ale mam podać jedną, a zatem posłużę się małym fortelem i , zachęcam do przeczytania tetralogii V. Vincent Severski. ” NIELEGALNI” NIEWIERNI” NIESMIERTELNI” NIEPOKORNI”.

Pozdrawiam. Życzę zaczytania.

Dziękujemy Panu Adamowi za wzięcie udziału w naszym cyklu, do zobaczenia w Bibliotece!

O preferencje czytelnicze zapytałyśmy Ewelinę Ramotowską, współtwórczynię projektów artystycznych w Choroszczy, wieloletnią wolontariuszkę i przyjaciółkę M-GCKiS

Czy lubi Pani czytać?
Tak. Mówi się, że ten kto czyta żyje podwójnie. Myślę, że ten kto czyta żyje po wielokroć.

Co daje Pani czytanie?
Czytanie nas kształtuje. Jestem przekonana, że bez książek Olgi Tokarczuk czy Kena Wilbera byłabym inną osobą niż dzisiaj jestem.

Jaką książkę poleca Pani do przeczytania?
Szkoda, że książkę, nie książki:) Polecam “Od zwierząt do Bogów. Krótka historia ludzkości”, której autorem jest Yuval Noah Harari.

Serdecznie dziękujemy Pani Ewelinie za udział w naszym cyklu, do zobaczenia w Bibliotece M-GCKiS!

O preferencje czytelnicze – tym razem – zapytałyśmy Monikę Sadowską, wieloletnią czytelniczkę naszej biblioteki, obcującą z różną literaturą. Na co dzień mama trójki dzieci, która kocha zwierzęta.

Czy lubi Pani czytać?

Od zawsze czytam, co świadczy o tym, że uwielbiam to robić.


Co daje Pani czytanie?
Relaks, odskocznię. Czytanie pozwala zapomnieć o trudach dnia codziennego.  


Jaką książkę poleca Pani do przeczytania?
Polecam cykl Agnieszki Lingas-Łoniewskiej  – Bezlitosna Siła. Przeczytałam wszystkie dostępne na rynku i w bibliotece części i z utęsknieniem czekam na kolejne.

Dziękujemy Pani Monice za udział w naszym cyklu, mając przy tym nadzieję, że nasza biblioteczna oferta jeszcze przez wiele lat będzie Pani służyła, a sama wizyta w bibliotece będzie kończyła się zadowoleniem z wybranej lektury!

O preferencje czytelnicze zapytałyśmy Krzysztofa Chmielewskiego, psychologa, wielbiciela czarnego humoru, aktywnego uczestnika działań M-GCKiS.

Czy lubi Pan czytać ?

Tak, lubię czytać.

Co daje Panu czytanie?

Wiedzę o otaczającym świecie, oderwanie od codzienności i “ucieczkę” w inną rzeczywistość.

Jaką książkę poleca Pan do przeczytania?

“Ludzka raso powstań z kolan” Davida Icke oraz cały cykl Patroli rosyjskiego pisarza fantasy i science-fiction Sergieja Łukjanienki.

Dziękujemy Panu Krzysztofowi za udział w naszym cyklu i do zobaczenia w Bibliotece!

O preferencje czytelnicze zapytałyśmy Panią Annę Dąbrowską-Czochańską – polonistkę, wieloletnią członkinię Dyskusyjnego Klubu Książki.

Czy lubi Pani czytać ?

Czytam kryminały (szczególnie te “na wesoło”),powieści obyczajowe,fantasy,sf,ale lubię też poezję.Wybór zależy od nastroju.

Co daje Pani czytanie?

Czytanie pozwala mi na oderwanie się od rzeczywistości,odreagowanie stresu;uciekam,aby przeżywać przygody i poznawać niepoznawalne.

Jaką książkę poleca Pan do przeczytania?

Proponuję serię kryminałów “na wesoło” Olgi Rudnickiej, które są dostępne w naszej choroszczańskiej bibliotece. Pozdrawiam.

Dziękujemy Pani Annie za udzielenie nam odpowiedzi i szerzenie idei czytelnictwa!

O swojej przygodzie z czytelnictwem opowiedziała nam Anna Maria Wrona – tegoroczna laureatka naszego konkursu “Lubię Czytać”.

Czy lubisz czytać?
Odpowiedź jest oczywista, zdecydowanie tak! Czytam namiętnie od małego i nie przewiduję, aby czytanie zostało wyeliminowane z mojego życia. Najlepiej zacząć już w najmłodszych latach, wtedy książki stają się naturalnym towarzyszem naszych codziennych przeżyć.

Co daje Ci czytanie? Czytanie jest dla mnie formą rozrywki. Co więcej, rozrywka ta przynosi ogromne korzyści. Poprawia ortografię, wzbogaca słownictwo, daje wgląd do przeróżnych ludzkich zachowań i emocji.Każda książka to inna historia, z każdą taką przeczytaną historią zwiększa się nasze poznanie świata, może zaczynamy dostrzegać rzeczy, emocje czy ludzi obok których wcześniej przechodziliśmy obojętnie?

Jaką książkę polecasz do przeczytania?
Jest to zdecydowanie najtrudniejsze pytanie. Najmłodszym polecam książkę pt. ”Mała księżniczka” autorstwa F.H.Burnetta. To jedna z pierwszych lektur, która mnie zachwyciła. Doświadczonym czytelnikom rekomenduję trzy książki J.R.R.Tolkiena z cyklu ”Władca pierścieni”, według mnie to jedne z tych pozycji, które po prostu trzeba znać. Mnie zachwycają niezmiennie od wielu lat. Czasem warto, zamiast znajdować kolejne nowości, poznać kanon literatury. Niech zdanie Marka Twaina – ”Klasyka to książki, które ludzie cenią i których nie czytają.” – stanie się choć trochę mniej aktualne.

Dziękujemy Aniu, że zgodziłaś się wziąć udział w naszym cyklu, bardzo nam miło, że są wśród nas młodzi ludzi, którzy tak bardzo cenią sobie literaturę.

O swoim guście czytelniczym opowiedział muzyk- instruktor zajęć muzycznych odbywających się w Miejsko Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy – Jacek Bartnicki.

Czy lubisz czytać?
Tak lubię czytać, oddawać się fajnej literaturze, ze względu na typ prowadzonego życia nie mam dużo czasu na książki, ale jak już chwycę w swoje ręce to czytam do ostatniej strony.

Co daje Ci czytanie?

Odrywam się od rzeczywistości, przenoszę się w inny świat fantazji, marzeń.

Jaką książkę polecasz do przeczytania?
Jako, że jestem muzykiem bardzo lubię czytać różne biografie muzyczne, moich ulubionych artystów. Polecam książki autobiograficzne, gdzie muzycy sami piszą o swoich muzycznych przygodach i doświadczeniach.

Bardzo cieszymy się, że miłość do muzyki da się sprytnie połączyć również z miłością do literatury!

Na trzy pytania z naszego cyklu odpowiedziała Pani Monika Pawłowska – nauczycielka wychowania przedszkolnego, stała Czytelniczka naszej biblioteki.

Czy lubi Pani czytać?
Odkąd pamiętam czytałam, na wakacjach, feriach, nocami w łazience pożerałam mnóstwo książek.

Co daje Pani czytanie?

Czytanie daje mi wytchnienie i relaks po pracy, zapomnienie o bożym świecie, czasem inspiracje, motywacje do działania.

Co poleca Pani do przeczytania?

Polecam wszystkie książki M.Kordel, pisane lekko, z nutką melancholii, z mądrością narysowany bogaty świat uczuć do którego chętnie wracam.

Dziękujemy Pani Monice za udział w naszym cyklu i życzymy samych przyjemnych lektur!

Karol Jakubowski – trener w Akademii Narew Choroszcz.

Czy lubi Pan czytać?

Chyba lubię bardzo czytać skoro Panie z czytelni ogólnej książnicy podlaskiej znają moje nazwisko na pamięć. To właściwie pierwsze miejsce w którym spędzam najwięcej czasu wolnego. Bardzo lubię zwłaszcza przeglądać starą sportową regionalną prasę.


Co daje Panu czytanie?
Czytanie wzbogaca horyzonty, pobudzą kreatywne i twórcze myślenie a przede wszystkim w moim przypadku jest źródłem wiedzy dziedziny historii, psychologii i sportu; uczy zapamiętywania, logicznego myślenia przyczynowo- skutkowego oraz poprawia koncentrację. Czytanie jest też sposobem wewnętrznego wyciszenia, równowagi i spokoju


Jaką książkę poleca Pan do przeczytania?
Z tematyki sportu, zarządzania, polecam książkę Alex Ferguson „ Być Liderem”. Natomiast jeśli chodzi o podejściu do aktywności fizycznej i rozwijania sportowych z różnych dyscyplin sportowych to polecam Rasmus Ankersen „Kopalnie Talentów”.

Jak widać sport i dobra kondycja fizyczna nie wykluczają również codziennego obcowania z książką! Dziękujemy Panu Karolowi za udział w naszym cyklu, oby młodzi ludzie, którzy trenują piłkę nożną pod Pana skrzydłami, również tak jak Pan chętnie sięgali po książki, czasopisma i inne, nie tylko z obowiązku czytania lektur, ale przede wszystkim z własnego wyboru.

Odpowiedzi na pytania udzielił Jakub Bobrowski – fotograf,animator. Twórca profilu “Choroszcz Miniona”.

Czy lubi Pan czytać?

Uwielbiam czytać i staram się to robić w każdej wolnej chwili. Pomijając dokumentację techniczną, której co tydzień czytam około pięciuset stron, znajduję także czas na literaturę piękną. Na szczęście od chwili kiedy nauczyłem się słuchać audiobooków książki towarzyszą mi także w drodze – podczas podróży czy spacerów.

Co daje Panu czytanie?

Czytanie mnie relaksuje. Jest sposobem na odkrycie nowych światów, drugiej strony medalu – niezależnie od tego czym jest. Uczy mnie budowania empatii (wynikającej z różnych punktów widzenia bohaterów), inspiruje w wielu dziedzinach życia. Jest także sposobem na pozyskanie wiedzy i przede wszystkim określa mnie jako człowieka.

Jaką książkę poleca Pan do przeczytania?

To raczej niemożliwe, by wskazać jeden tytuł, ale spróbuję je jakoś pogrupować. Reportaże to Filip Springer i jego spojrzenie na Polskę i jej architekturę, polski kryminał to Ryszard Ćwirlej (szczególnie cykl międzywojenny), Wojciech Chmielarz, Zygmunt Miłoszewski (w tej kolejności), wśród moich ulubionych biografów prym wiedzie Walter Isaacson. Klasę samą w sobie reprezentują: Olga Tokarczuk, Wisława Szymborska, Stanisław Lem oraz mistrzowie humoru Stanisław Lec i Konstanty Ildefons Gałczyński.

Dziękujemy za udział w naszym cyklu! Cieszymy się, że polska klasyka nadal jest poczytna.

Na pytania z naszego cyklu odpowiedziała Justyna Zachowicz, strażaczka OSP w Choroszczy.

Czy lubi Pani czytać?

Bardzo lubię czytać. Od kiedy pamiętam każdą wolną chwilę spędzałam z książką.

Co daje Pani czytanie?

Czytanie daje mi chwilę wytchnienia, czas spędzony z dziećmi na wspólnej lekturze, czasem motywację do działania, poszerzanie horyzontów. Wszystko w zależności od doboru lektury.

Jaką książkę poleca Pani do przeczytania?

Polecam całą serię Stephena Kinga, bez wątpienia „Misery” najbardziej zapadła mi w pamięć. Graham Masteron również potrafi wciągnąć czytelnika w swój świat, klasyk „Manitou” będzie świetną opcją na oderwanie się od rzeczywistości. Jeśli chodzi o lekturę dla dzieci, to akurat moje pociechy lubią książki Grzegorza Kasdepke oraz całą serię Kici Koci Anity Głowińskiej 🙂

Jak się okazuje gasząc ogień, można również gasić czytelnicze pragnienie! Dziękujemy Panie Justynie za udzielenie nam odpowiedzi oraz polecenie najmłodszym Czytelnikom wartościowych lektur.

Patrycja Sadowska – miłośniczka zwierząt, tegoroczna maturzystka,mająca wszystkie lektury szkolne w małym palcu.

Czy lubi Pani czytać?

Lubie czytać, lecz nie zawsze znajduje na to czas.

Co daje Pani czytanie?

Czytanie jest dla mnie oderwaniem od rzeczywistości, chwilowym przejściem w inny wymiar.

Jaką książkę poleca Pani do przeczytania?

Z całego serca mogę polecić serię “Zmierzch” zdecydowanie dobra saga, którą czyta się również niesamowicie dobrze.

Dziękujemy Patrycji za udzielenie nam odpowiedzi, życzymy niegasnącego zapału w pielęgnowaniu tych małych i dużych czworonogów oraz wystarczająco dużo chwil na te “oderwanie się od rzeczywistości” jakim jest czytanie.

W tym tygodniu odpowiedzi na pytania z cyklu udzieliła Rzeczniczka Burmistrza Choroszczy – Urszula Glińska.

Czy lubi Pani czytać?

Uwielbiam.

Co daje Pani czytanie?

Kiedy czytam, nie tylko odpoczywam fizycznie, ale też przenoszę się w inną rzeczywistość, co pozwala mi oderwać się od otaczającej mnie realności. Czytanie to taka natychmiastowa podróż tu i teraz, jak na zawołanie – z jednej strony do świata wyobraźni autora tekstu, ale także do mojej własnej. Poprzez czytanie lubię też poznawać świat, więc lubię czytając dowiadywać się, poszerzać swoją wiedzę.

Jaką książkę poleca Pani do przeczytania?

Polecam może nie tyle książkę, ile autorów, na przykład: Richarda Sennetta, Irvinga Stone’a. Do podróży polecam, znane już nam wszystkim audiobooki; słuchanie audiobooków może nie jest klasycznym czytaniem książek, ile ich „poznawaniem”. I tu mam bardzo ciepłe wspomnienia po audio-lekturze książek Ryszarda Kapuścińskiego w interpretacji Jerzego Radziwiłłowicza. Lubię audiobooki także właśnie z tego powodu, że wtedy, dzięki interpretacji czytającej osoby (którą jest najczęściej utalentowany, w wręcz wybitny artysta czy artystka), mogę poznać inne od mojego spojrzenie na fabułę i poprowadzenie akcji. Jest to bardzo rozwijające, bo pozwala mi dostrzec inne rozłożenie akcentów, zobaczyć coś na nowo lub zauważyć to, co umknęło uwadze lub czego w ogóle nie zarejestrowałam. Dla bardziej zabieganych, ale spędzających sporo czasu przed komputerem, rodzajem czytania mogą być – znane z dawnych czasów: słuchowiska radiowe. Ciekawe serie oferuje Polskie Radio Białystok, które na przykład obecnie emituje „Ojca Chrzestnego” Mario Puzo, z udziałem, m.in. Janusza Gajosa w roli Vito Corleone. Czytanie polecam bardzo, bo czytanie zacne jest.

Serdecznie dziękujemy za udział w naszym cyklu oraz za wspieranie inicjatywy, jaką jest cykl “Zaczytana Choroszcz, czyli trzy pytania do…”.

Na trzy pytania z naszego cyklu odpowiedziała Pani Ewa Stulgis – wielbicielkę czytania, jedną z naszych najaktywniejszych czytelniczek

Czy lubi Pani czytać?

Bardzo lubię.

Co daje Pani czytanie?

Czytanie wzbogaca wiedzę, daje zapomnienie i podróż do innego świata. Czasami wskazówki pomocne w codziennym życiu.

Jaką książkę poleca Pani do przeczytania?

Poleciłabym książki historyczno – obyczajowe, zwłaszcza z okresu II Wojny Światowej.

Bardzo dziękujemy Pani Ewie za wzięcie udziału w naszej akcji. Polecane przez Panią Ewę książki są bardzo popularną literaturą wśród naszych czytelniczek/ników, zachęcamy do odwiedzin w Bibliotece i liczymy na niechybne spotkanie!

O swoich preferencjach czytelniczych opowiedziała Pani Anna Silkinis, wieloletnia czytelniczka Biblioteki w Choroszczy, która zaraża swoje dzieci miłością do książek i miejsca jakim jest biblioteka.

Czy lubi Pani czytać?

Uwielbiam czytać! Czytałam bardzo dużo od dziecka. Do dziś mama i siostra ze śmiechem wspominają, że już kiedy byłam mała, wystarczyło dać mi książkę i mnie “nie było” .

Co daje Pani czytanie?

Obecnie mam niestety dużo mniej czasu na czytanie dla siebie, ale staram się znaleźć codziennie choć chwilę na lekturę kilku stron. Bardzo mnie to wycisza i odrywa myśli od codzienności. Bardzo dużo czytam moim dzieciom, gdyż uważam, że to poszerza ich horyzonty, rozwija słownictwo, pokazuje i uczy świata i pomaga im się skupić, zatrzymać i wyciszyć (co jest tak ważne w obecnych czasach, kiedy dzieci mają wokół tak dużo bodźców).

Jaką książkę poleca Pani do przeczytania?

Trudne pytanie 🙂 Mam mnóstwo ulubionych książek i z dzieciństwa, i z czasów dorosłych. Kobietom bardzo polecam jedną z moich ukochanych książek “Czerwony namiot” Anity Diamant. Zaś dzieciom – całą serię o Zuzi z wydawnictwa Mądra Mysz.

Dziękujemy Pani Annie za udzielenie nad odpowiedzi i szerzenie idei czytelnictwa u najmłodszych!

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie books-3786559_640.jpg
O swoich preferencjach czytelniczych opowiedziała Pani Anna Łacińska, wieloletnia czytelniczka Biblioteki w Choroszczy.

Czy lubi Pani czytać?

Tak, bardzo lubię czytać książki.

Co daje Pani czytanie?

Czytanie sprawia mi ogromną satysfakcję i jest ulubionym sposobem spędzania wolnego czasu. 

Jaką książkę poleca Pani do przeczytania?

Polecam cykl autorstwa Edyty Świętek “Spacer aleją róż”.   

Dziękujemy Pani Annie za udzielenie nad odpowiedzi, do zobaczenia w Bibliotece!