Seminarium bibliotekarzy w Choroszczy
Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego Biblioteka Publiczna Powiatu Białostockiego w Białymstoku w koalicji z Miejsko – Gminnym Centrum Kultury Biblioteką Publiczną w Choroszczy zorganizowała seminarium bibliotekarzy w ramach cyklu „Bibliotekarz inicjatorem życia społeczno-kulturalnego w środowisku lokalnym”.
Spotkanie odbyło się 27 lutego 2013 w Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy z udziałem bibliotekarzy powiatu białostockiego oraz niektórych białostockich filii bibliotecznych. Ostatnie takie spotkanie w naszej miejscowości odbyło się 10 lat temu, którego tematem była „Obsługa czytelnika niepełnosprawnego”. Gośćmi naszego spotkania był Pan Burmistrz Jerzy Ułanowicz, Pan Romuald Ożlański – dyrektor M-GCK, Pani Małgorzata Rokicka-Szymańska – kierownik Biblioteki Publicznej Powiatu Białostockiego, Joanna Trusiuk – kierownik Działu Metodycznego Książnicy Podlaskiej w Białymstoku, Pani Lidia Długołęcka – Pinkwart (autorka książek dla dzieci, kompozytor, pianista, nauczyciel), Pani Maria Niemyska (Dział Zbiorów Specjalnych Książnicy Podlaskiej).
Podczas spotkania zostały omówione następujące tematy:
- „Różnorodność działań bibliotecznych w gminie Choroszcz”,
- „Gdzie jest człowiek, tam jest sztuka. Różnorodne działania animacyjne bibliotek wzbogacone muzyką”,
- „Współpraca Działu Zbiorów Specjalnych Książnicy Podlaskiej z bibliotekami w powiecie białostockim”,
- „Razem możemy więcej”.
Jednym z tematów była działalność Biblioteki Publicznej w Choroszczy w ostatnich latach, którą przedstawiła Elżbieta Wróblewska:
Biblioteka Publiczna w Choroszczy, tak jak większość bibliotek powstała w 1949 roku, obchodziliśmy w 1999 r. jubileusz 50-lecia oraz w 2009 r. jubileusz 60-lecia biblioteki. W roku 1993 zostaliśmy połączeni z domem kultury powstało Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Choroszczy, w tym roku będziemy obchodzić 20 – lecie powstania.
Księgozbiór naszej Biblioteki liczy 33879 wol., z tego w samej bibliotece w Choroszczy 17901 wol., czytelników w 2012 roku było zarejestrowanych 917, o 35 więcej niż w roku 2011, głównie wzrost czytelników nastąpił dorosłych.
Jeśli chodzi o komputeryzację biblioteki, to mamy w tej chwili same nowe komputery – 27 szt. Z tego – 8 szt. stacjonarnych i laptop w Bibliotece Publicznej w Choroszczy, otrzymaliśmy w tym roku z projektu dotacje na Innowacje „Narwiański Internet Równych szans” – 20 komputerów, 2 kupiliśmy z własnych środków, 5 komputerów otrzymaliśmy w ramach PRB. W roku 2012 skorzystało z nich 684 osoby.
Jeśli chodzi o działania Biblioteki w środowisku to oprócz działalności podstawowej zajmuje się upowszechnianiem książki i czytelnictwa w środowisku, współpracujemy z wieloma instytucjami i stowarzyszeniami działającymi na terenie naszej gminy, współpracujemy ze Szkołami Podstawowymi , Przedszkolem Samorządowym, Gimnazjum, Liceum, oraz Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, Domem Kultury, Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Urzędu Miejskiego w Choroszczy, Stowarzyszenia to głownie KEiR, TPCH oraz Stowarzyszenie Pamięć i Tożsamość SKAŁA.
W roku 2009 rozpoczął działalność DKK, na początku do klubu należało 18 osób, w tej chwili na spotkania przychodzi 9-11 osób, spotkań w tych 3 latach było w sumie 17, gościliśmy wielu autorów książek i ciekawych ludzi, min. podróżników, historyków, oraz pasjonatów.
Organizujemy co roku warsztaty i tak odbyły się: „Ekologiczna wiklina”- dostałyśmy 4 tys. dotacji z Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku, – było 2 grupy dorośli i dzieci, w sumie skorzystało z nich 40 osób, powstały piękne prace, z których była zorganizowana wystawa na Dniach Choroszczy, następnie były warsztaty „Papierowe kwiaty”, tu udział brały panie z KEiR, w roku 2012 odbyły się warsztaty „Ozdoby z Filcu” oraz warsztaty decupach w ramach PRB mikrogrant na spotkaniu bibliotek partnerskich- 2011 r.
Biblioteka organizuje oraz uczestniczy w konkursach, były to takie konkursy jak: „Książka i biblioteka w komiksie” – 2009, ‘Najciekawsza dekoracja Wielkanocna i Palma wielkanocna”-2010, ‘Nic, co biblioteczne nie jest nam obce” – 2011, Konkurs na Szopkę Noworoczną, konkurs fotograficzny „Wczoraj i dziś dziedzictwo kulturowe Powiatu Białostockiego’ – 2012, w tym roku ogłosiłyśmy konkurs na plakat z okazji 150 rocznicy Powstania Styczniowego. Oczywiście podałam tu konkursy rangi powiatowej czy też gminnej, oprócz tego robimy konkursy takie mniejsze w samej bibliotece np. podczas ferii zimowych czy na wycieczce bibliotecznej dla przedszkolaków takie jak na bohater z ulubionej bajki, na pocztówkę, czy też inne.
Następną stałą forma pracy są zajęcia biblioteczne, plastyczne i inne. W bibliotece dla dzieci w Choroszczy odbywają się w każdą sobotę w godz. 11.00 – 13.00, natomiast w FB w Barszczewie w piątki. Są to bardzo ciekawe zajęcia, dzieci chętnie na nie przychodzą, i tak np. dzieci uczą się różnych ciekawych form, technik plastycznych, wykonują różne prace: np. ramki do zdjęć, pocztówki, ozdoby choinkowe, ozdoby z filcu, również praca z książką.
Organizujemy także imprezy okolicznościowe takie jak: Choinki w FB w Klepaczach i w Barszczewie, Dzień Matki, Dzień Dziecka, Andrzejki, Dni Choroszczy, Jarmark Dominikański oraz Dzień Ogórka – są to duże imprezy gminne, ale też uczestniczymy i pomagamy w organizacji.
Działalność wydawnicza – dzięki naszemu zaangażowaniu zostały wydane następujące książki: książka dla dzieci z dwóch konkursów literackiego – z okazji 500-lecia nadania praw miejskich Choroszczy, oraz plastycznego, z okazji jubileuszu 60-lecia powstania Biblioteki Publicznej w Choroszczy – książka „Choroszcz-moje miasto” oraz książkę Pana Janusza Koronkiewicza „Wspomnienia z mojego wojennego dzieciństwa”, na którą dostaliśmy dotacje z Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku w kwocie 3 tys. zł oraz 3 tys. z Urzędu miejskiego w Choroszczy. W tym roku chcemy wydać następną książkę Pana Janusza Koronkiewicza pt. „Opowieści nadnarwiańsko-biebrzańskie”, jest już gotowa tylko poszukujemy środków na wydanie tej książki, z Urzędu Marszałkowskiego nie dostaliśmy dofinansowania, będziemy składać wniosek do Stowarzyszenia Narew.
Szkolenia – uczestniczyłyśmy w szkoleniach w ramach Programu Rozwoju Bibliotek, w szkoleniach organizowanych przez Książnicę Podlaską w Białymstoku, w ubiegłym roku były to szkolenia Biblioteka +, w tym roku będziemy uczestniczyć w szkoleniach komputerowych.
Więcej informacji o działalności naszej biblioteki znajdą Państwo na stronie www.biblioteka.choroszcz.pl
Po szkoleniu bibliotekarze zwiedzili z przewodnikiem Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy .
Elżbieta Wróblewska
Kierownik Biblioteki Publicznej w Choroszczy