Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – to także święto każdego czytelnika
Dzisiaj – 23 kwietnia obchodzimy wielkie święto: Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Data jest nieprzypadkowa, ponieważ właśnie tego dnia przypada kolejna rocznica śmierci bądź narodzin wielu najwybitniejszych twórców literatury światowej, m.in.: Williama Szekspira (ur. 23 kwietnia 1564, zm. prawdopodobnie 23 kwietnia 1616) czy Maurice’a Druona (ur. 23 kwietnia 1918). To także święto autorów, ilustratorów, poetów, prozaików, a także samych Czytelników. Jest to również zwrócenie uwagi na prawa autorskie, które chronią autorów oraz ich twórczość.
Książka jest źródłem wiedzy – możemy czerpać z niej dla siebie tyle, ile potrzebujemy, ile w danym momencie możemy tej wiedzy pomieścić. Jest jedną z metod odkrywania i zachwytu nad światem. Czytając książkę jesteśmy w stanie przenieść się ze świata realnego w świat fikcji – ten, stworzony specjalnie dla nas, wpływa na naszą wyobraźnię i odrywa nas dosłownie od codzienności. Siadając z książką w ręku mamy zazwyczaj coś na myśli: zatopienie się w potoku słów, ukojenie, zaczerpnięcie inspiracji, odpoczynek, odnalezienie zagubionej cząstki siebie.
Książka daje możliwość samorozwoju, poszerzania słownictwa, zaspokaja naszą wrodzoną ciekawość świata, bądź ją też rozbudza. Lubimy śledzić losy bohaterów książkowych, oczekując na kolejne części ulubionej sagi – dokładnie tak samo, jakbyśmy czekali na kolejny odcinek serialu. Fascynujący jest fakt, że książki towarzyszą nam w trudach naszego codziennego życia: pomagają zapomnieć choć na chwilę, są lekarstwem na bezsenne noce, są najlepszym przyjacielem, plasterkiem na smutek, samotność, niezrozumienie. Mówią do nas, mówią o nas, wybrzmiewają echem w naszych myślach i kołyszą nasze marzenia. Wystarczy otworzyć drzwi do tego świata – można zwiedzać go bez ograniczeń, bez przewodnika, bez planu. Każdy z nas może dotrzeć tam, gdzie potrzebuje, a nawet dalej – aż za drugi brzeg tego, co nieodgadnione. O książkach rozmawiamy, książkami się wymieniamy, polecamy je sobie nawzajem, opowiadamy co nas poruszyło w danej książce, podtrzymujemy i pogłębiamy relacje międzyludzkie obdarowując się nimi jak najcenniejszymi skarbami.
Warto jest nawiązać dobrą relację z książką już od najmłodszych lat – taka znajomość trwa wtedy latami, i nawet jeśli przez jakiś czas jest zaniedbywana – może powrócić w dogodnym dla nas momencie bez zbędnych wyrzutów i pretensji. Taka relacja ponad wszystko: zły nastrój, niepogodę, kaprysy i humory. W zależności od naszego nastawienia, w zależności od chwili: książka może bawić, może uczyć, może napełniać strachem, adrenaliną, może przytulić, rozzłościć, rozśmieszyć, zrelaksować, ukoić, dać nadzieję i pocieszenie.
Dasz się zaprosić do tej relacji?
Zapraszamy – nasza biblioteka jest dla Ciebie otwarta!