Biblioteka Publiczna w Choroszczy

Wyróżnienie specjalne dla Biblioteki

Dnia 31 maja w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku odbyła się uroczysta konferencja podsumowująca I edycję Programu Rozwoju Bibliotek w województwie podlaskim ”Biblioteka – Miejsce Aktywne”. Program jest realizowany dzięki Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, współpracującej z Fundacją Billa i Melindy Gates.

Stowarzyszenie Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej prowadzące Program Rozwoju Bibliotek spośród bibliotek całego województwa podlaskiego wyróżniło pięć instytucji, wśród których znalazła się Biblioteka Publiczna w Choroszczy. Wszystkie osoby uczestniczące w programie otrzymały ponadto certyfikaty.

Biblioteka Publiczna w Choroszczy przystąpiła do Programu Rozwoju Bibliotek w 2009 r. jako biblioteka wiodąca wraz z 3 bibliotekami partnerskimi: Gminną Biblioteką Publiczną w Poświętnem, Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy w Surażu oraz Biblioteką Publiczną w Turośni Kościelnej. W ramach tego programu otrzymaliśmy sprzęt komputerowy do Filii Bibliotecznej w Barszczewie i Klepaczach,  po 2 zestawy komputerowe, urządzenia wielofunkcyjne,  do Biblioteki w Choroszczy laptop, urządzenie wielofunkcyjne oraz drukarkę A3, rzutnik, ekran. Wszystkie placówki otrzymały aparaty cyfrowe fotograficzne. W ramach tego programu z Akademii Orange otrzymaliśmy dotację w wysokości 4200 zł, która została przeznaczona na założenie i pokrycie kosztów Internetu we wszystkich 3 placówkach.

W ramach PRB uczestniczyliśmy w szkoleniach- „Planowanie Rozwoju Biblioteki, w wyniku którego powstał Plan Rozwoju Biblioteki na lata 2010-2013, szkolenia informatyczne oraz szkolenia specjalistyczne: „Miejsce dla młodych”,” Informacje lokalne” oraz „Miejsce bez barier”.

Również w ramach PRB złożyłyśmy dwa wnioski do programu „Aktywna biblioteka” : Warsztaty Ceramiki Artystycznej I Użytkowej (kurs ceramiczny) oraz „Cudowny świat Tworzenia”- cykl warsztatów plastycznych dla dzieci.

Biblioteka Publiczna w Choroszczy organizuje szereg działań na rzecz środowiska lokalnego. Współpracuje z instytucjami, stowarzyszeniami oraz organizacjami np. Towarzystwem Przyjaciół Choroszczy, Kołem Emerytów i Rencistów, Stowarzyszeniem Pamięć i Tożsamość Skała,  ze szkołami na terenie gminy, Przedszkolem Samorządowym, Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy. W ramach tej współpracy zorganizowaliśmy dwa spotkania, które miały na celu powstanie Gminnej Koalicji na rzecz wspierania biblioteki w środowisku. W roku 2010 przeprowadziliśmy warsztaty „Ekologiczna wiklina” dla dwóch grup: dla dorosłych i dzieci w sumie w warsztatach wzięło udział 50 osób, na te warsztaty otrzymaliśmy dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku w kwocie 4 tys. Zł. Od roku 2009 działa u nas Dyskusyjny Klub Książki, w ramach tego klubu gościliśmy Pana Jana Leończuka, Arkadiusza Niemirskiego, Marka Gajewskiego, Zuzannę Celmer, Barbarę Kosmowską, Wiesława Szymańskiego. Nasz klub jest bardzo prężny, należą do niego ludzie, którzy chętnie przychodzą na spotkania. Również uczestniczyliśmy jako partnerzy w Warsztatach medialnych „Poznajmy się „ finansowanych ze środków Programu „Młodzież w działaniu”. W tym roku zorganizowaliśmy warsztaty „Papierowe kwiaty”, w których uczestniczyło 15 osób oraz warsztaty „Kwiaty z papieru krok po kroku” na ogólnopolskiej edycji „Noc Muzeów”. Również jesteśmy koordynatorem projektu wydania książki Pana Janusza Koronkiewicza pt. „Wspomnienia z mojego wojennego dzieciństwa”, która zostanie wydana w czerwcu 2011 r. Książka zostanie zrealizowania przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku oraz Urzędu Miejskiego w Choroszczy. Wydawcą jest Stowarzyszenie Pamięć i Tożsamość Skała. Biblioteka organizuje także różnego rodzaju konkursy, imprezy okolicznościowe, odbywają się zajęcia biblioteczne dla dzieci raz w tygodniu, głośne czytanie bajek, lekcje biblioteczne i inne.

Za nasze działania, za pasję i zaangażowanie w edukacyjny proces planowania strategicznego zostałyśmy wyróżnione, z czego jesteśmy bardzo dumne.

Elżbieta Wróblewska
Kierownik Biblioteki