To się powiodło – 8. edycja Nocy Bibliotek w Choroszczy

1 października w całej Polsce biblioteki otworzyły się w godzinach wieczornych i nocnych. Działania bibliotek nie ograniczyły się jednak do zwrotów i wypożyczeń książek, bowiem tego wieczoru w ponad 1400 bibliotekach przygotowano mnóstwo różnorodnych atrakcji.

Tak też było w bibliotece Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy, gdzie Noc Bibliotek rozpoczęła się familijnym seansem filmowym w postaci projekcji filmu „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”. Publiczność nie zawiodła, a dodatkową atrakcją był popcorn – serwowany zarówno najmłodszym, jak i najstarszym. Równolegle od godz. 16:00 trwał kiermasz książek, na którym za symboliczną kwotę można było kupić prawdziwe perełki książkowe. W galerii wystawienniczej M-GCKiS pojawił się również kącik fotograficzny zaaranżowany w stylu romantyczności, w którym można było wykonać sobie pamiątkową fotografię z Nocy Bibliotek.

Gdy emocje kinowe opadły, a Lasse i Maja rozwikłali wszystkie zagadki detektywistyczne, najmłodsi wzięli udział w wędrownych warsztatach Galerii Arsenał pn. „Odblaski jesieni”. Wspólnie z instruktorkami, ale również rodzicami wykonywali odblaski, dzięki którym jeszcze tego samego wieczoru mogli wrócić do domu widoczni i bezpieczni. Chwilę później rozpoczęły się twórcze warsztaty tworzenia rzeźb z zaczytanych książek. Uczestnicy i uczestniczki pracowali w skupieniu, a efekty ich pracy pod skrzydłami instruktorki Katarzyny Magdziak były zadziwiające i nieoczywiste. Tego samego wieczoru w bibliotece odbyło się pierwsze po przerwie wakacyjnej spotkanie redakcji „Gazety Dzieci”. Do grona redaktorów i redaktorek dołączyło kilkoro nowych osób chętnych do przekazywania różnorakich treści swoim rówieśnikom. Prace redakcyjne będą trwały przez najbliższe miesiące pod opieką bibliotekarki Pauliny Krysiewicz, by finalnie kolejna gazeta pisana przez dzieci dla dzieci w wersji papierowej ujrzała światło dzienne. W tym samym czasie w auli M-GCKiS odbywał się rodzinny turniej szachowy. Szachiści w różnym wieku (nawet 5-ciolatki!) w duchu zdrowej rywalizacji rozegrali kilka rund, by wyłonić najlepszą rodzinną drużynę szachową. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni upominkami podarowanymi przez Burmistrza Choroszczy.

Hasłem 8. Nocy Bibliotek było stwierdzenie: „To się musi powieść!”. W Choroszczy powiodło się z powodzeniem i spotkało ze sporym zainteresowaniem. W M-GCKiS zagościły nowe twarze, którym dotychczas oferta kulturalna gminy Choroszcz nie była znana, a Noc Bibliotek otworzyła im drzwi do choroszczańskiej kultury. Zapraszamy serdecznie zarówno naszych stałych bywalców, jak i coraz to nowszych.

fot. Ewelina Zgiet