Noc bibliotek…

Noc Bibliotek to ogólnopolska wieczorno- nocna akcja promująca czytelnictwo i biblioteki. Biblioteka Publiczna w Choroszczy bierze w niej udział od 2015 roku, czyli od początku jej istnienia. W 2017 roku akcja pod hasłem ,, Czytanie porusza”, odbyła się w sobotę 3 czerwca. Do wspólnej zabawy zaprosiliśmy dzieci w wieku 6- 12 lat. Sobotni wieczór obfitował mnóstwem ciekawych atrakcji. Tego dnia sprawdziliśmy,  co mówią odciski palców Justyny  Bednarek, śledziliśmy trop znikających skarpetek, dowiedzieliśmy się również, co lubią głodne wampirki oraz jakie zagadki odkryją tropiciele. Wieczór uatrakcyjnili  pracownicy biblioteki i Centrum  Kultury  wcielając się w postaci  ze znanych książek dla dzieci : Wampira  Rydygiera  i dwóch  czarownic  Roszpunki  i Ruklecji. Oprawę muzyczną przygotował DJ Adam.  Aby dowiedzieć się nieco więcej o zaproszonym gościu, spotkanie rozpoczęliśmy zdjęciem odcisków palców pisarki Justyny Bednarek. Wspólnie zastanawialiśmy się gdzie znikają wrzucone do pralki skarpetki,  czy ruszają w świat, czy robią zawrotne kariery,  czy zostają  gwiazdami,  detektywami, pięknymi modelkami. Odpowiedź znaleźliśmy w drugiej części spotkania. Dzieci zainspirowane niesamowitą historią, stworzyły ciekawe skarpetkowe pacynki. Po niesamowitym spotkaniu pod okiem wróżek, dzieci odgadywały nazwy różnych ziół, następnie głodne wampirki napełniły brzuszki, aby nabrać  sił do dalszej zabawy. Niezwykle emocjonującym punktem programu było szukanie skarbu. Pomarańczowa i Zielona drużyna „tropicieli skarbów”, przemierzały nieodkryte zakamarki ,,Jaskini Rydygiera”, docierając do ,,Piekiełka Wampira”,  gdzie ukryty był słodki  skarb. Następnie Rydygier wprowadził nas w mroczny świat przygód wampirka, czytając fragmenty książki Angeli Sommer-Bodenburg pt. „Wampirek przeprowadza się”.

Noc w bibliotece zakończyliśmy  karaoke i wspólnymi tańcami. Dziękujemy za wspólną zabawę i zapraszamy za rok.

M. Świszcz