Wypalanie w drewnie – nietypowe warsztaty manualne

Wrzesień a wraz z nim idąca jesień sprzyja twórczym zajęciom. W Bibliotece Publicznej w Choroszczy oraz w Filii w Barszczewie i Klepaczach odbyły się 16.09-23.09 warsztaty wypalania wzorów w drewnie za pomocą pirografu. Zajęcia poprowadził Antoni Remiesz- publicysta, fotografik, a także lider Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolność.

Na zajęciach panowała luźna i przyjazna atmosfera. Uczestnicy wzajemnie sobie pomagali i doradzali. Warsztaty składały się z dwóch etapów. Pierwsze spotkanie rozpoczęła projekcja krótkich filmów dotyczących technik wypalania konturów oraz cieniowania za pomocą wypalarki. Po wstępie grupa przystąpiła do części praktycznej. Uczestnicy otrzymali obrazki oraz kalki niezbędne do ich odrysowania na niewielkiej deseczce. Po czym pirografem odbywało się wypalanie tychże obrysów oraz cieniowanie powstałego obrazka. W drugim etapie natomiast każdy z uczestników miał wykonane zdjęcie – portret, który w identyczny sposób jak w pierwszym etapie przenosił za pomocą kalki na deskę i wypalał obrysy.

Zajęcie bardzo wciągające i przynoszące dużo radości oraz satysfakcji, gdyż jak się okazuje potrzeba dużo cierpliwości i dokładności, by wszystkie szczegóły poprawnie zawrzeć w wypalonym obrazie. Zaangażowanie uczestników warsztatów przyniosło oczekiwane efekty. Powstały niebanalne autoportrety. Skończone prace można śmiało wieszać na ścianie lub podarować bliskiej osobie w prezencie.

Organizatorem warsztatów było Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy oraz Biblioteka Publiczna w Choroszczy.

Fot i tekst E.K., M.W.

Zdjęcia z warsztatów >>