Lekcja w bibliotece…

Dnia 8 listopada 2011r. Filia Biblioteczna w Barszczewie, przygotowała zajęcia pt. ,, Dzieje pisma i książki’’. Uczestnikami spotkania były dzieci z Przedszkola Samorządowego w Barszczewie.

Zajęcia poprowadziła Pani Krystyna Kosior, adiunkt  Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy. Dzieci poznawały jak na przestrzeni wieków aż do czasów współczesnych rozwijała się książka oraz pismo. Zapoznali się z dawnymi narzędziami pisarskimi takimi jak: dłuto, pióro ptasie i pióro wieczne. Przygoda z historią pisma, rozpoczęła się od kolorowych sznureczków tzw. kipu. Kolejnym etapem było poznanie pisma obrazkowego, klinowego i hieroglifów. W trakcie  zajęć dzieci wykonywały ,, inicjały gęsim piórem maczanym w atramencie, próbowały pisać patyczkiem na ,,prowizorycznych’’ glinianych tabliczkach. Następnie zbliżyliśmy się do czasów papirusu i zapisów w postaci zwoju. I tak dotarliśmy do książki, przypominającej wyglądem książkę współczesną. Mali uczestnicy mieli okazję poznać barwną szatę rękopisów i starodruków. Pod koniec spotkania, dowiedziały się o współczesnych formach książek, czyli e-bookach i audio bookach.

Okazało się, że w XXI wieku w  dobie bibliotek cyfrowych, książka nadal jest wielkim przyjacielem dziecka. Nic nie zastąpi tradycyjnej książki, przy której możemy się zagłębić we własnej wyobraźni.

Małgorzata Świszcz
bibliotekarz