Spotkanie Mikołajkowe w Filii Bibliotecznej w Barszczewie

6 grudnia, to szczególnie wyjątkowy dzień dla najmłodszych dzieci,  tego dnia wypadają Mikołajki, tradycyjne święto ku czci świętego Mikołaja- biskupa z Miry.

We współczesnej tradycji europejskiej św. Mikołaj znany jest przede wszystkim jako wielki przyjaciel dzieci, ich opiekun i dobrodziej, który co roku obdarowuje najmłodszych wspaniałymi prezentami.

Dzieci z całego świata piszą  listy do św. Mikołaja wierząc, że w magiczny sposób  dojdą one do adresata . Listy adresowane są w różny sposób, do Laponii, Szwecji lub na biegun północny. Nie wiadomo dokładnie, gdzie św. Mikołaj mieszka, ale na pewno jest to miejsce- kraina bardzo przyjazna dzieciom i pełna niesamowitych atrakcji.

Tradycje związane z obchodami Mikołajek, były głównym tematem spotkania dzieci z grupy przedszkolnej ,,Sowy”,  które 6 grudnia odwiedziły Filię Biblioteczną w Barszczewie. Na powitanie wspólnie rozwiązaliśmy zagadkę- klucz pt. ,,Mikołaj”. Następnie przeszliśmy do prezentacji kartki z kalendarza, z której maluchy głośno odczytały miesiąc, dzień oraz imię bohatera naszego spotkania – Mikołaja. Tajemnicę miejsca zamieszkania brodatego przyjaciela i jego pomocników Elfów, dzieci poznały po wysłuchaniu  zimowego  opowiadania ,,Kto widział Elfy Mikołaja”. Na zakończenie przyszła pora na zajęcia plastyczne,  przedszkolaki wykonały kolorowe  kartki z  listą wymarzonych prezentów.

Na pożegnanie nie zabrakło także drobnych, słodkich  upominków dla najmłodszych.

(M.Ś)