Tradycje Wielkanocne w Bibliotece i Przedszkolu w Klepaczach

,,Pisanki, pisanki, jajka malowane, nie ma Wielkanocy bez barwnych pisanek…”

Malowanie pisanek w Wielką Sobotę to stary, polski zwyczaj przekazywany z pokolenia na pokolenie. W Filii Bibliotecznej w Klepaczach zorganizowaliśmy warsztaty malowania jaj metodą batikową. Zaprosiliśmy dzieci z oddziału przedszkolnego, które z pomocą osób dorosłych nanosiły ciepły wosk pszczeli na wcześniej przygotowane jajka. Po wykonaniu wzoru maluchy wkładały jaja do barwnika i to był najbardziej ekscytujący moment podczas malowania pisanek. Dzieci nie mogły się doczekać efektu koloru, były zachwycone wzorami. Natomiast dorośli z coraz większym zaangażowaniem tworzyli przepiękne, kolorowe pisanki. Mamy nadzieję, że uczestnicy wykorzystają umiejętności i inspiracje, które zdobyli podczas naszych warsztatów i już w Wielką Sobotę zasiądą wspólnie do malowania pisanek w domowym zaciszu.

Tekst i zdjęcia/ Iwona Amonowicz