Andrzejkowe wróżby w bibliotece…

W wigilię świętego Andrzeja,
Spełniona moja nadzieja,
Bogdaj się to sprawdziło,
Co mi się ongi wyśniło:
(..)

Dnia 30 listopada w Fili Bibliotecznej w Barszczewie , odbyło się spotkanie andrzejkowe w którym uczestniczyły dzieci z kółka literacko- plastycznego.

Wigilia świętego Andrzeja przypada 29 listopada, jest to wieczór wróżb. Jak tradycja nakazuje, właśnie tego dnia można wywróżyć sobie przyszłość. Dawniej andrzejkowe czary były przeznaczone dla panien i miały na celu odkrycie wielu tajemnic, obecnie wróżby traktowane są jako forma dobrej zabawy. Wróżymy sobie wszyscy, nie ma znaczenia wiek czy płeć.

W naszej bibliotece na początku,, magicznego spotkania” dzieci wysłuchały wiersza Doroty Gellner pt. ,, Wieczór andrzejkowy”. Następnie poznały tradycję wróżb andrzejkowych.   Po wprowadzeniu w świat magii i czarów, nastąpił dalszy ciąg zabaw i wróżb. Dzieci świetnie się bawiły odczytując znaczenia ,,woskowych cieni” na ścianie. Wielu emocji dostarczyły dzieciom zabawy w kubki przyszłości, marzenia za 5 groszy, andrzejkowe serce czy magiczne koło.

Tego dnia wróżby były na szczęście łaskawe dla wszystkich.

Dzięki takim spotkaniom możemy kultywować tradycje ludowe wśród najmłodszych. To co stare w tradycji andrzejkowej, harmonijnie splata się z tym co w naszej kulturze nowe.

Małgorzata Świszcz
bibliotekarz